9 Ekim 2014 Perşembe

KEEP CALM AND PARTY ON!

Her ne kadar kendim yaptım başlığı altına konsada, bu bir ‘kendimiz yaptık’ hikayesidir :) Hayatta kendimi şanslı hissetme nedenlerimden biridir ‘çocukluk arkadaşlarım’. Ben şahsen etrafımda çok az insanda denk geldim 4 yaşından beri kırlardan toplanmış bir avuç papatya gibi 4 kişinin bir arkadaşlığı 25 yıldır hiç soldurmadan ellerinde tutabildiğini...

İlk defa bu dört kızdan biri geçen sene nisan ayında anne olmanın heyecanını duyarken, biz diğerlerine de teyze olma duygusunu yaşattı. Ve minik Rüzgar’ımız aramıza katıldı.

Geçtiğimiz nisan ayında, Rüzgar bebek herşeyden habersiz, 1 yaşına girmeye, ayakta paytak paytak yürümeye, mızlana mızlana çıkan dişlerini kaşımaya çalışadursun, ben ve annesi hummalı bir çalışma içine girdik. Ne de olsa bu Burcu arkadaşımın oğlunun ilk doğum günüydü  ve organizasyon yapma hevesimizi sonuna kadar çıkarmaya pek istekliydik.

Burcu’nun daha önce gidip de bu doğum günü için aklında kalan Panayır Cafe adlı mekanın duvarlarında kocaman bir dönme dolap resmi vardı. Buradan yola çıkarak o mekanda panayır - sirk temalı bir parti vermenin çok uyumlu olacağını düşündü ve bu temadan yola çıkarak yapacaklarımız şekillenmeye başladı.  Ben daha çok kağıt baskı, süsleme vb. işleri üstlendim, geri kalan her şeyi.İnternette araştırmaya başladığımızda, karşımıza o kadar çok fikir çıktı ki, hem hepsi hoşumuza gidiyordu hem de hangi birini yapacağız diye düşünüyorduk.  Aklımıza gelen her yeni fikirde, saatin kaç olduğu önemli değil, hemen whatsapp’dan birbirimize yazıyor ya da fotoğraf gönderiyorduk. Yani o uygulama olmasaydı, halimiz haraptı :)

İşte bu sebeple şimdi, bu yazıyı neden yazdığıma gelmiş oldum. Maksadım bizim gibi, bir davet organizasyonuna hazırlanırken, internetten dünyaaa kadar fikir bulup da, bir türlü kafasında toparlayamayan annelere bir nebze de olsa yardımcı  olabilmek. Birileri kendi organizasyonunda, benim burada yazdığım, sevgili arkadaşım Burcu ile yaşadığımız bu deneyimin ardından yazdıklarımın bir faydasını görürse ne mutlu bana :)

Minik Rüzo’muzun partisi için arkadaşım her şeyi tek tek ince ince düşündü gerçekten. Size ilk önce hazırlıklarımızdan bahsedeyim ve şeker büfemizi takdim edeyim:


Ta daaaaa!
Sirk çadırı (hediye çadırı desek daha doğru olur) İkea'dan, masa örtüsünü Burcu özel diktirdi.
Büfede olanlar: Doğum günü pastası,  dönme dolap cupcake standı içinde Burcu’ nun kendisinin yaptığı cupcakeler, Nihan teyzesinin hazırladığı kurabiyeler, çikolatalar, katlı cam kavanoz içinde haribo şekerler, marshmellowlar, bezeler,  çubuklu çizgili ve horoz şekerler, patlamış mısır. İsterseniz bu temaya uygun olduğunu düşündüğüm  pamuk şeker veya elma şekeri de sunabilirsiniz. 


Büfemizin en çok beğenilen yanı ise önündeki fotoğraflar oldu. Annesi, kendi çektiği fotoğraflardan oğlunun 1 yaşına kadar her ayına ait toplam 12 fotoğrafı özenle seçti ve bastırdı. Bu fotoğrafları masanın önüne sabitlediğimiz kurdelaya  minik mandallar ile tutturduk.

Büfenin arkası için hazırlanan süs ise tamamen o duvardaki resimleri kapatmak istemememiz ile ortaya çıkan bir fikir oldu. Benim harfleri ve resimlerini hazırlamam ile kurdelaların alımından tutun, ölçülerini alıp, onu oraya sabitlemeye kadar tamı tamına 6 kişinin emeği geçti o süste!Biz büfede süs olarak  atlı karınca gibi konumuza uygun objeler de kullandık.
Arkadaşım hediyelik olarak minyatür atlı karınca şeklinde süsler, minik yeğenim için tasarladığım hatıra tablosunun aynısını kullanarak hazırladığım kitap ayraçlarını ve başka bir arkadaşımızın yaptığı yine atlı karınca kabartmalı kokulu taşlarını dağıttı. Hediyeliklerini vermek için kullandığı kırmızı karton çantaları, popcornları koyduğu çizgili kese kağıtlarını da Eminönü'nden aldı kendisi.


Basılı ürünler bir kolaj: 1. Şişe etiketleri ve masa süsleri 2. Karton çanta etiketleri 3. Çubuklu popcorn süsleri 4. Karatahta  kişiye özel tasarım1 yaş tablosu 5. Karton şapkalar (pompomları anne yapımı :) 6. Foto el pankartları 7. Şeker kese kağıtları için etiketler 8. Kokulu taş hediyeliği için minik etiketler (kokulu taşlar bir arkadaşımız tarafından el yapımı)
9. Çikolata kağıtları
Masalarda özel olarak satılan kumaş dokulu kullan-at runnerlar kullandık. Aralara da süs amaçlı katlanarak ayakta duran kağıt süsler koyduk.

Nerede kalmıştım.. Heh. En sonunda çok dağılmamak için bir liste yaparak onun üzerinden hareket etmeye karar verdik.

Şimdiii, bundan sonra yazacaklarım bir organizasyon yapmak isteyip de bir türlü nereden başlayacaklarını bilemeyenler için. 


Öncelikle No Panic! Aşağıda sizin için de bir liste oluşturdum:

1. Adım: Temanızı belirleyin. Elbette sirk, korsan, denizkızı, mickey mouse vb gibi bir şey istemiyor olabilirsiniz. Bu şart da değil zaten. Ama  en azından bir bütünlük  sağlamak  açısından kullanacağınız renkleri belirleyebilirsiniz. Bir şey bulamıyorsanız, ilham perinize kulak verin, size bir yerden bir ipucu verecektir. Nasıl ki arkadaşıma kafenin duvarındaki dönme dolap resmi ilham kaynağı oldu, size de öyle bir ışık belirsin J

2.  Adım: Davetli listenizi oluşturun. Ki, hazırlıklarınızı en az – en fazla kaç kişilik yapacağınız belli olsun.

3. Adım: Mekana karar verin. Eğer ev dışında bir yer seçecekseniz  mekan için rezervasyonunuzu yaptırın ve yiyecek içecek vb. konuları,  masa düzeni, kaç adet masa olacağı gibi konuları netleştirin.

4.  Adım: Seçtiğiniz tema ya da renklere göre pastanızın siparişini verin.

5.  Adım: Eğer olacaksa, fotoğrafçınız ile randevulaşın.

6. Adım: Şeker/İkram büfesinde ne gibi ikramlarınızın olacağının bir listesini çıkarın.  Bu ikramların sunumlarında kullanacağınız ürünleri (tabak, cam kavanoz, limonata çeşmesi, cupcake standı vb) yanlarına not alın. Sonra gün gelip de mekanda büfenizi yerleştirmeye başladığınızda, her hangi bir şeyi unuttuğunuzu fark etmeyin.

7. Adım: Baskı olarak istediğiniz ürünler için yaptıracağınız kişi ile en az 1 ay öncesinden temasa geçin.  Kendiniz yaparım diyorsanız bir liste çıkarın. (Ben aşağıda bu parti için yaptığım ürünlerin listesini koyacağım. Siz de o listeye isteklerinize göre ekleme çıkarma yapıp kendi listenizi oluşturabilirsiniz.)

8. Adım: Şeker büfesinin arkasına kullanacağınız dekora karar verin. Bunu ister el emeğinizle sizin yaratıcılığınıza kalmış bir şekilde kendiniz yapabilirsiniz, isterseniz baskı ürünlerini yaptırdığınız kişi ya da yere tasarlattığınız poster gibi bir şey asabilirsiniz.

9. Adım: Şeker büfesinin örtüsü, diğer masaların örtülerini ve süsleyecekseniz sandalye süslerini, kullanacağınız peçete, pipet gibi şeyleri netleştirin, hatta bulduğunuz zaman alın, bir kenara koyun. Nasıl olsa daha vakit var diyerek son günlere bırakmamaya özen gösterin.

10. Adım: Mekanda kullanacağınız diğer süsler: Bunlar tamamen sizin tercihinize kalmış. Bir kaç örnek vermek gerekirse: Balonlar, kağıt ponponlar, fotoğraf çerçevesi, çiçekler, aksesuarlar, çerçeve içinde yazı veya resimler, dilek ağacı yada kutusu... Tabi bu hazırlananların hepsinin temanıza uygun renklerde veya tasarımda olmalarına özen gösterin.

Küçük bi not: Pompomlara deli gibi para vermeyin, kendi pompomunuzu bile kendiniz yapabilirsiniz. İşte nasıl yapıldığına dair örnek bir video:


11. Adım: Eğer konuklarınıza hatıra amaçlı küçük hediyeler vermek istiyorsanız kararlaştırın, satın alın veya sipariş verin. Dediğim gibi son günlere bırakmayın, hele ki el yapımı bir ürün dağıtacaksanız yapacak kişinin uzun bir süreye ihtiyacı olabileceğini unutmayın.İnternet siparişlerinde, kargoda ise aksilikler yaşanabiliyor.

12. Adım: Ve tabi ki de, giyeceğiniz kıyafetiniz, kuaförünüz, makyajınız, çocuğunuzun eşinizin ne giyeceği vs ..

13.Adım: O gün mekanı hazırlamanıza size yardıma koşacak çılgın vefakar teyzeleri günler öncesinden organize edin J

Şimdi gelelim baskı alarak oluşturduğum ürünlerin listesine. Dilerim sizin için kullanışlı bir liste olur.
 • Davetiye
 • Hatıra kitap ayraçları
 • Dilek kartları
 • Rüzgar gülleri
 • Çikolata kağıtları
 • Hediyelik çantaların etiketleri
 • Hediyeliklerin minik etiketleri
 • Popcorn için çubuklu süsler
 • Şişe etiketleri
 • Peçetelikler
 • Banner (bayrak)
 • Mama masasının önüne minik bayraklar
 • Fotoğraf için el pankartları
 • Giriş kapısı için hoş geldiniz posteri
 • Parti şapkaları
 • Cupcakeler için kürdan süsleri
 • Katlanan masa süsleri
 • Büfe arkası süsünün yazıları
 • Karatahta tasarımında çerçevelenecek tablo
Biz çok eğlendik o güne hazırlanırken. Bir yandan bir parti organize etmenin ne kadar zor olduğunu da öğrenmiş olduk ama çok keyif aldık her şeyden. Her şeyin kendisi için yapıldığının farkında bile olmadan etrafa gülücük saçmakla meşgul olan Rüzgarcık için, sevgili arkadaşım Burcu’ya yardımcı olmaktan büyük mutluluk duydum.  İyi ki doğmuş Rüzgar, iyi ki etrafındaki herkesin hayatına, bir şekilde mutluluk katmaya gelmiş :) 

Eğer bir gün bu yazdıklarım, sizden birine bir fikir verirse ya da organizasyonunda bir faydası dokunursa yorum yazarak paylaşırsa çok sevinirim.

Yukarıda da bol bol bahsettiğim gibi, nasıl olsa daha çok zaman var rehavetine düşmeyin, önceden alınıp bir kenara konabilecek şeyleri alın ya da hazırlayın ki aklınızdan çıksın, listenizin ‘’tik’’ i artsın.

Herkese mutlu günler dilerim.

Teyzoşlarının böcüğü 

Bu doğumgününde Rüzgar mı eğlendi, biz mi belli değil :)
 Pek bi marifetli Nihan teyzoşumuz
O sıralar bebiş beklediğini henüz bize söylememiş olan
Ceren teyzoşumuz aslında bıyıkla bize mesaj veriyormuş da
biz anlamıyormuşuz :)


   


Popüler Yayınlar

yazara mail atın

Ad

E-posta *

Mesaj *